Homepage
  Latest Updates
  Council's Welcome
  Presidents of the WKC
  UK Executive Profiles
  WKC World Champions
  Lifetime Awards
  WKC Hall of Fame
  WKC Certified Blackbelts
  WKC Special Mentions
  Points Fighting
  Light-Contact Fighting
  Kata/Forms Division
  WKC Rules
  Join the WKC
  Competitions & Results
  WKC Child Protection
  Anti-Bullying @ School
  WKC Worldwide Links
  Contact Us
 
 

F.S.K.A. Website


W.K.C. 10th EUROPEAN OPEN CHAMPIONSHIPS 2018
KATA/FORMS RESULTS

Novice Section
8yrs & Under Boys & Girls Mixed
Upto 6th Kyu
Traditional
1. William Roberts
2. Harrison Critchley
3. Ava Coultrup
3. Kasey Leigh Gifford

8yrs & Under Boys & Girls Mixed
Upto 5th Kyu 4th Kyu
Traditional
1. Katie Hamblett
2. Isabelle Fryer
3. Leah Royle

9yrs 12yrs Boys & Girls Mixed
Upto 6th Kyu
Traditional
1. Millie Coultrup

KIDS
8yrs & Under Boys & Girls Mixed
Hard Style
1. Max Wilson
2. Leon Henry
3. Layla Collins

Under 13yrs BOYS
Hard Style
1. Lucas Pinder
2. Jack Symons
3. Santiago Santos
3. Emil Hedley

Soft Style/Chinese
1. Morgan Penniston
2. James Macdonald

Korean
1. Maclaren Keyes

Free Style
1. Maclaren Keyes

Musical Weapons
1. Maclaren Keyes
Traditional Weapons
1. James Macdonald

Under 13yrs GIRLS
Hard Style
1. Isabelle Callan
2. Caitlan Williamson
3. Harmani Solanki
3. Freya Callan

Soft Style/Chinese
1. Hannah Cameron
2. Charlotte Tomanova
3. Peyton Jolly
3. Keris Hooker

Korean
1. Chloe Tilley

Creative Weapons
1. Harmani Solanki
2. Chloe Tilley
3. Keris Hooker
3. Layla Collins

Traditional Weapons
1. Harmani Solanki
2. Caitlan Williamson
3. Madison Adie

Under 18yrs BOYS
Hard Style
1. Ben Finder
2. Max Grundy
3. Jack Atherton
3. Matthew Collins

Soft Style/Chinese
1.Seyed Gull Zadran

Musical Weapons
1. John McCann
2. Mason Nichol-King

Creative Weapons
1. Jack Atherton

Traditional Weapons
1. Matthew Collins
2. Jack Atherton
Under 18yrs GIRLS
Hard Style
1. Emma Coughlin
2. Bethany Castle
3. Millie McLoughlin
3. Tatiana Santos

Mixed Korean
1. John McCann
2. Maclaren Keyes
3. Mason Nichol-King
3. Madison Handrick

Free Style
1. Madison Handrick

Musical Weapons
1. Madison Handrick

MEN
Hard Style
1. Brad Kay
2. Jacob Haynes
3. Rui Fernandez
3. Vitesh Solanki

Soft Style/Chinese
1. Gareth Thorley
2. Lee Chester

Korean
1. Craig Collins

Musical Weapons
1. Craig Collins

Creative Weapons
1. Jacob Haynes

Traditional Weapons
1. Jacob Haynes
2. Brad Kay
3. Lee Chester

LADIES
Hard Style
1. Leah Ferneyhough



Soft Style/Chinese
1. Harriet Harvey
2. Kimberley Smith

Traditional Weapons
1. Leah Ferneyhough

MEN VETS +35yrs
Traditional
1. Iain Wilkinson
2. James Coletrup

LADIES VETS + 35yrs
Traditional
1. Mandy Kelly
2. Wendy Henry
3. Kellie Wilson
3. Catherine Williamson

Traditional Weapons
1. Catherine Williamson
2. Wendy Henry

MEN VETS +42yrs
Traditional
1. Ken Wylson

MEN SUPER VETS +55yrs
Traditional Weapons
1. John McManus

2 MAN TEAMS
Novice Junior Traditional
1. Harrison Critchley & William Roberts

Junior Traditional
1. Ben Pinder & Isabelle Callan
2. Erin Longfield & Caitlan Williamson
3. Harmani Solanki & Matthew Collins
3. Charlotte Tomanova & Amaan Hussein

Mixed Traditional
1. Leah Ferneyhough & Jack Atherton
2. Max Grundy & Iain Wilkinson
3. Hannah Cameron & Kimberley Smith
3. Lee Chester & Charlotte Tomanova

Junior Bunkai Demonstration
1. James Macdonald & Keris Hooker

Junior Traditional Weapons
1. Harmani Solanki & Matthew Collins

Adult Traditional
1. Vitesh Solanki & Leah Ferneyhough

Adult Bunkai Demonstration
1. Gareth Thorley & Harriet Harvey

3-5 MAN TEAMS
Mixed Traditional
1. Vitesh Solanki & Leah Ferneyhough & Jack Atherton

 


 

facebook

 

The Only
World Body
Totally Dedicated
To Mat Sports!

 

Where The
Competitor
Always Comes
First!

 
   

All Rights Reserved. W.K.C 2009 - info@worldkickboxingcouncil.com