W.K.C. 2nd WORLD CHAMPIONSHIPS 2010

ALBUFEIRA, PORTUGAL

DAY FOUR – THE FINAL RESULTS

 

Points - Light Contact - Forms / Kata

 

Point Fighting Kids Boys (8-12yrs)

-25K

Gold  – Mark Rankin (England)

Silver - Adam Cordone (Rep of Ireland)

Bronze – Nick Nowakowski (USA)

Bronze – Thomas Lyons (England)

 

-30K

Gold – Troy Gannon (Rep of Ireland)

Silver - Reece Radford (Rep of Ireland)

Bronze  – Brandon Lee Bowlen (Wales)

Bronze  – Maaz Bin Saud (England)

 

-35K

Gold – Jacob Wood (Canada)

Silver - Daniel Morrissey (England)

Bronze  – Luke Hensey (Rep of Ireland)

Bronze  – Sam McDonald (Rep of Ireland)

 

-40K

Gold – Sebastian Couture (Canada)

Silver - Noah Mirza (Canada)

Bronze  – Eric Scott (USA)

Bronze  – Bruynseels Robin (Belgium)

 

-45K

Gold –Sean O’Hare (Rep of Ireland)

Silver - Christopher Gorham (USA)

Bronze  – Euan Conlon (Rep of Ireland)

Bronze  – Kalem John (Wales)

 

-50K

Gold –Kyle Moore (Rep of Ireland)

Silver - Cameron O’Shaughnessy (Rep of Ireland)

Bronze  – Nazardeen Muhammed (Canada)

Bronze  – Aidan Moore (Canada)

 

+50K

Gold –Michael Bouyea (USA)

Silver - Vincent Johnson Jnr (USA)

Bronze  – Daniel Masannef (Canada)

Bronze  – Tyler Greer (Canada)

 

Point Fighting Kids Girls (8-12yrs)

-25K

Gold – Shassen Dutton (England)

Silver - Sophie Earls (Rep of Ireland)

Bronze  – Ellie May Miah (Wales)

 

-30K

Gold – Emma McGilloway (Rep of Ireland)

Silver - Rebecca Thomas (Wales)

Bronze  – Jennifer Liu (Canada)

Bronze  – Morgan Hudson (Canada)

 

-35K

Gold –Rebecca Kelch (Rep of Ireland)

Silver - Matti Brannagan (Canada)

Bronze  – Katie Jones (England)

Bronze  – Emily Mussio (Canada)

 

-40K

Gold – Jessika Jenkins (Canada)

Silver - Courtney Newton (England)

Bronze  – Amy Wall (Rep of Ireland)

Bronze  –  Danika Plouffe (Canada)

 

-45K

Gold –Brittany Clarke (Canada)

Silver - Nicole Bannon (Rep of Ireland)

Bronze  – Gabrielle Gerdes (USA)

Bronze  – Saha Amini (Canada)

 

-50K

Gold –Rachael Young (Canada)

Silver - Keri Browne (Rep of Ireland)

Bronze  – Serena Moffatt

 

+50K

Gold – Catherine Lavoie (Canada)

Silver - Stephanie Vass (Canada)

Bronze  – Abby Mann (Canada)

Bronze  – Tennessee Randall (Wales)

 

Point Fighting Cadet Boys (13-15yrs)

-40K

Gold – Scott Rankin (England)

Silver - Lewis Gemmill (England)

 

-45K

Gold – Adam Aboarook (England)

Silver - George Nye (England)

 

-50K

Gold – Max Halligan (England)

Silver - Morgan Berry (Rep of Ireland)

Bronze  – Ryan Ashley Jones (Wales)

Bronze  –  Dwight Bargainen (USA)

 

-55K

Gold –Ryan Radford (Rep of Ireland)

Silver - Aaron O’Connor (Rep of Ireland)

Bronze  – Brandon Hudson (Canada)

Bronze  – Kieren Wilson

 

-60K

Gold – Dylan Heffernan (Rep of Ireland)

Silver - Ryan Young (Canada)

Bronze  – Bradley McHugh (England)

Bronze  – Carl Daly (Rep of Ireland)

 

-65K

Gold –Liam Kelly (Rep of Ireland)

Silver - Hannisa Edwards (USA)

Bronze  – Dale Bannister (England)

Bronze  – David Colley (England)

 

+65K

Gold –Ashley St Mart (Rep of Ireland)

Silver - Jack Oliviero (Canada)

Bronze  – Conall Cooney (Rep of Ireland)

Bronze  – Luke Berry (Rep of Ireland)

 

Point Fighting Cadet Girls (13-15yrs)

-40K

Gold –Maria Provias (Canada)

Silver - Shannon Priestley (England)

Bronze  – Sonia Kehoe

 

-50K

Gold – Ashleigh Martin (Rep of Ireland)

Silver - Hannah Husband (Canada)

Bronze  – Cle Kaaya (Belgium)

Bronze  – Grace Farmery (England)

 

-55K

Gold –Tressa Young (Canada)

Silver - Cheyenne Titus (USA)

Bronze  – Charlotte Scott (England)

Bronze  – Nicola Gemmill (England)

 

-60K

Gold – Charlotte Fagg (England)

Silver - Mollie Walden (England)

Bronze  – Rayla Cocco (Canada)

Bronze  – Meagan Wheatley (Canada)

 

+60K

Gold – Khadeeja Muhammed (Canada)

Silver - Emma Gregg (N Ireland)

Bronze  – Lauren Geraghty (England)

Bronze  – Jessica Vass (Canada)

 

Point Fighting Junior Boys (16-17yrs)

-55K

Gold – Sunny Cheema (Canada)

Silver - Dalton Stanvick (Canada)

Bronze  – Stephen Devoe (Canada)

Bronze  – Ross Chandler (England)

 

-60K

Gold –Ryan Newton (England)

Silver - Imran Sidat (England)

Bronze  – Elliot Moore (England)

Bronze  – Jake Haremszeki (Canada)

 

-65K

Gold –Richard Lunt (England)

Silver - Austin Bryant (USA)

Bronze  – Andrew Morris (England)

Bronze  – Denis Vlachos (Canada)

 

-70K

Gold –Manny Sohel (Canada)

Silver - Gareth Ryan (Rep of Ireland)

Bronze  – Alexander Barrowman (England)

Bronze  – Karl Davis (England)

 

+70K

Gold –Marcus Lewis (England)

Silver - Luke Dufour (Canada)

Bronze  – Dean Barry (Rep of Ireland)

Bronze  – Aaron Daniels (Rep of Ireland)

 

Point Fighting Junior Girls (13-15yrs)

-50K

Gold – Sebrina Radford (Rep of Ireland)

Silver - Sarah Morris (USA)

Bronze  – Chloe Love (England)

 

-55K

Gold –Kady Hawkins (Canada)

Silver - Kelly Conlon (Rep of Ireland)

Bronze  – Catherine Trainor (England)

 

-60K

Gold –Shauna Bannon (Rep of Ireland)

Silver - Angeliki Dwyer (England)

 

-65K

Gold –Tsatia Adzich (Canada)

Silver - Alexandra McLean (Canada)

Bronze  – Vicky Sullivan (England)

 

+65K

Gold – Rebecca Shaffer (Canada)

Silver - Amanda Jackson (N Ireland)

Bronze  – Kimberly Turgeon (Canada)

Bronze  – Sarah Deslippe (Canada)

 

Point Fighting Men

-60K

Gold – Dominic Aversa (Canada)

Silver - Sergio Brandon (USA)

Bronze  – Gabrielle Rao (Italy)

Bronze  – Mark Santoro (Canada)

 

-65K

Gold –Robbie Lavoie (Canada)

Silver - Ian Hollett (England)

Bronze  – Carl Trepanier (Canada)

Bronze  – Kevin Williams (England)

 

-70K

Gold – Fortunato Aversa (Canada)

Silver - Cody Diesbourg (Canada)

Bronze  – Jay Daniels (Rep of Ireland)

Bronze  – Shane Barry (Rep of Ireland)

 

-75K

Gold – Troy Binns (USA)

Silver - Gordon Burcham (England)

Bronze  – Andy Young (Canada)

Bronze  – Nick Gijsemans (Belgium)

 

-80K

Gold –Dean St Mart (Rep of Ireland)

Silver - Francis Ardler (Canada)

Bronze  – Maarten De Winter (Belgium)

Bronze  –Christopher O’Donoghue (England)

 

-85K

Gold – Alessandro Vangelista (Italy)

Silver - Eric Russ (USA)

Bronze  – Stephen Jones (Rep of Ireland)

Bronze  – Eric Vidricaire (Canada)

 

-90K

Gold – David Heffernan (Rep of Ireland)

Silver - Craig O’Shaughnessy (Rep of Ireland)

Bronze  – Daniel Peacock (England)

Bronze  – Vanja Spanovic (Canada)

 

+90K

Gold – Brendan Mitty (England)

Silver - David Baldwin (England)

Bronze  – Justin Jones (USA)

Bronze  – Tom Roberts (Canada)

 

Point Fighting Ladies

-55K

Gold – Tammy Bernardo (Canada)

Silver - Catherine Brady (Rep of Ireland)

Bronze  – Lauren Wilson (England)

Bronze  – Andrea Carey (Canada)

 

-60K

Gold – Chelsea Nash (Canada)

Silver - Elyse Gorrell (Canada)

Bronze  – Candace Thody (Canada)

Bronze  – Chiarra Brazzatto (Italy)

 

-65K

Gold –Morgan Plowden (USA)

Silver - Connie Baker (Canada)

Bronze  – Bortugato Vanesa (Italy)

Bronze  – Carmel Rouhani (Canada)

 

-70K

Gold – Kelsey Friedlander (Canada)

Silver - Tracy Farnes (USA)

Bronze  – Claire-Louise Sweetman (Rep of Ireland)

Bronze  –Cassie Diesbourg (Canada)

 

+70K

Gold – Kris Pilgrim (USA)

Silver - Angela Swan (N. Ireland)

Bronze  – Corey Hanna (N. Ireland)

Bronze  – Fineen Bradley (N. Ireland)

 

Point Fighting Veteran Men +35yrs

-75K

Gold – Dominic Aversa (Canada)

Silver - Damian McLaughlin (N. Ireland)

Bronze  – Christiano Cresenti (Italy)

Bronze  – Enrico Ballarin (Italy)

 

-85K

Gold – Eric Vidricaire (Canada)

Silver - Brendan Duffy (N. Ireland)

Bronze  – Adrian Craig (N. Ireland)

Bronze  – Geert Woyts (Belgium)

 

+85K

Gold – William Zanetta (Italy)

Silver - Ricky Murray (USA)

Bronze  – Bernard Frost (USA)

Bronze  – Darren Baker (England)

 

Point Fighting Veteran Men +42yrs

-75K

Gold –Tony Martin (Rep of Ireland)

Silver - Charles Rice (USA)

Bronze  – Stefan Cle (Belgium)

Bronze  – Paul Gilbert (England)

 

-85K

Gold –Christopher Williams (England)

Silver - Michael Geraghty (England)

Bronze  –Alan Daly (Rep of Ireland)

Bronze  –Camille Lavallee (Canada)

 

+85K

Gold –David Heffernan (Rep of Ireland)

Silver - Chris Leys (Canada)

Bronze  – Dennis Cocco (Canada)

Bronze  – Trevor Felix (England)

 

Point Fighting Veteran Ladies +35yrs

-60K

Gold – Tammy Bernardo (Canada)

Silver - Marianne Paciocco (Canada)

Bronze  – Lisa Toransili (Canada)

 

+60K

Gold – Connie Baker (Canada)

Silver - Kris Pilgrim (USA)

Bronze  – Brigit Pfeisinger (Austria)

Bronze  – Caroline Benoit (Canada)

 

Point Fighting Veteran Ladies +42yrs

-60K

Gold – Marianne Paciocco (Canada)

Silver - Edith Hammedi (Canada)

Bronze  – Valetta Hudson (Canada)

Bronze  – Deborah Kay (England)

 

+60K

Gold – Kris Pilgrim (USA)

Silver - Florence Enns (Canada)

Bronze  – Norma Jean Adzich (Canada)

Bronze  – Nancy Lahey (Canada)

 

Point Fighting Kids Boys 8-12yrs Team

Gold – Rep of Ireland (C)

Silver - Canada

Bronze  – Rep of Ireland (A)

Bronze  – Rep of Ireland (B)

 

Point Fighting Kids Girls 8-12yrs Team

Gold – Rep of Ireland

Silver - Canada

Bronze  – England

 

Point Fighting Junior Boys 13-17yrs Team

Gold – England

Silver - Canada

Bronze  – USA

Bronze  – Rep of Ireland

 

Point Fighting Junior Girls 13-17yrs Team

Gold – Canada

Silver - England

Bronze  – Rep of Ireland

 

Point Fighting Mens Team

Gold – Rep of Ireland

Silver - Canada

Bronze  – USA

Bronze  – USA

 

Point Fighting Ladies Team

Gold – Canada

Silver - Rep of Ireland

Bronze  – Italy

Bronze  – USA

 

Light Contact Kids Boys (8-12yrs)

-25K

Gold –Adam Condon (Rep of Ireland)

Silver - Joseph Burns (England)

Bronze  – Oliver Barthorpe (England)

Bronze  -  Mark Rankin (England)

 

-30K

Gold – Maaz Bin Saud (England)

Silver - Andrew Bryce-Lambert (England)

Bronze  – Keanan Crake (England)

Bronze  – Troy Gannon (Rep of Ireland)

 

-35K

Gold – Daniel Morrissey (England)

Silver - Jacob Wood (Canada)

Bronze  – Liam Hill (England)

Bronze  – Dhadamus Gwenn (Belgium)

 

-40K

Gold – Niall Carroll (Rep of Ireland)

Silver - Bruynseels Robin (Belgium)

Bronze  – Noah Mirza (Canada)

Bronze  – Sebastian Couture (Canada)

 

-45K

Gold – Blake Fewster (Canada)

Silver - Kalem John (Wales)

Bronze  – Justin Liu (Canada)

Bronze  – Jack Mansell (England)

 

-50K

Gold – Nasrudeen Muhammed (Canada)

Silver - Goran Hinic (Canada)

Bronze  – Adam Smith (Canada)

 

+50K

Gold – Daniel Mosanneff (Canada)

Silver  - Vincent Johnson (USA)

Bronze  – Jacob Gorledge (Canada)

Bronze  – Rider Kahl (Canada)

 

Light Contact Kids Girls (8-12yrs)

-25K

Gold – Ellie May Miah (Wales)

 

-30K

Gold – Emma McGilloway (N. Ireland)

Silver - Shassen Dutton (England)

Bronze  – Jennifer Liu (Canada)

Bronze  – Shannon Bacon (England)

 

-35K

Gold – Natalie Butterfield (England)

Silver - Emily Mussio (Canada)

Bronze  – Katie Jones (England)

Bronze  – Kayla Muir (Canada)

 

-40K

Gold – Jessica Jenkins (Canada)

Silver - Martha Dawes (England)

Bronze  – Caitlin Chapman (England)

Bronze  – Daniella Jones (Wales)

 

-45K

Gold – Nicole Bannon (Rep of Ireland)

Silver - Nicoletta Provias (Canada)

Bronze  – Jordan Leighton (Canada)

Bronze  – Rebecca Jones (England)

 

-50K

Gold – Keri Browne (Rep of Ireland)

Silver - Serena Moffatt (Canada)

Bronze  – Samantha McDonald (Canada)

 

+50K

Gold – Tennessee Randall (Wales)

Silver - Abby McMann (Canada)

Bronze  – Catherine Lavoie (Canada)

Bronze  – Stephanie Vass (Canada)

 

Light Contact Cadet Boys (13-15yrs)

-40K

Gold – Scott Rankin (England)

Silver - Lewis Connors (England)

Bronze  – John Duggan (England)

 

-50K

Gold – Liam Butterfield (England)

Silver - Dwight Bargainer (USA)

Bronze  – Daniel Straw (England)

Bronze  –  Charlie Foster-Vigors (England)

 

-55K

Gold – Darryl Gallagher (England

Silver - Martin Connors (England)

Bronze  – Kieran Wilson (England)

Bronze  – Ryan Radford (Rep of Ireland)

 

-60K

Gold – Zayn Khan (England)

Silver - Liam Coe (England)

Bronze  – Bradley McHugh (England)

 

-65K

Gold – Dale Bannister (England)

Silver - Keane Challoner (England)

Bronze  – Harris Edwards (USA)

Bronze  – Paul McGrath (Rep of Ireland)

 

+65K

Gold – Daniel Lokstein (Germany)

Silver - Justin Generette (USA)

Bronze  – Luke Barry (Rep of Ireland)

Bronze  – Connall Cooney (Rep of Ireland)

 

Light Contact Cadet Girls (13-15yrs)

-40K

Gold – Shannon Priestley (England)

Silver - Maria Provias (Canada)

 

-50K

Gold – Shannon Bryce-Lambert (England)

Silver - Ashley Martin (Rep of Ireland)

Bronze  – Cle Kaaya (Belgium)

Bronze  – Jessica McDermott (England)

 

-55K

Gold – Briony Barthorpe (England)

Silver - Tressa Young (Canada)

Bronze  – Nicole Pratt (Endland)

Bronze  – Charlotte Scott (England)

 

-60K

Gold – Charlotte Fagg (England)

Silver - Mollie Walden (England)

Bronze  – Megan Wheatley (Canada)

 

+60K

Gold – Lauren Geraghty (England)

Silver - Sammie-Jo Waugh (England)

Bronze  – Holly Rogers (England)

Bronze  – Jessica Vass (Canada)

 

Light Contact Junior Boys (16-17yrs)

-55K

Gold – Nicholas Cotton (England)

Silver - Sunny Cheema (Canada)

Bronze  – Stephan Defoe (Canada)

Bronze  – Dalton Stanvick (Canada)

 

-60K

Gold – Elliot Moore (England)

Silver - Jake Haromjzeki (Canada)

Bronze  – Pijtone Raffaello (Belgium)

Bronze  – Imran Sidat (England)

 

-65K

Gold – Richard Lunt (England)

Silver - Austin Bryant (USA)

Bronze  – Rajan Sangha (Canada)

 

-70K

Gold – Alexander Barrowman (England)

Silver - Kevin Dang (Canada)

Bronze  – Adam Vaughan (England)

Bronze  – Manny Sohal (Canada)

 

+70K

Gold – Marcus Lewis (England)

Silver - Jesse Munro (Canada)

Bronze  – Richard Plowden (USA)

Bronze  – Ferdia Grant (Rep of Ireland)

 

Light Contact Junior Girls (16-17yrs)

-50K

Gold – Chloe Love (England)

 

-55K

Gold – Kady Hawkins (Canada)

Silver - Catherine Trainor (England)

 

-60K

Gold – Shauna Bannon (Rep of Ireland)

Silver - Bethany Billington (England)

Bronze  – Angeliki Dwyer (England)

 

-65K

Gold – Tsatia Adjich (Canada)

Silver - Alexandra McLean (Canada)

 

+65K

Gold – Rebecca Shaffer (Canada)

Silver - Jay Spain (England)

 

Light Contact Men

-60K

Gold – Hendrickx Jelle (Belgium)

Silver - Mark Santoro (Canada)

Bronze  – Gabriele Rao (Italy)

 

-65K

Gold – Ian Hollett (England)

Silver - Michael Eade (England)

Bronze  – Martins Baulkalns (England)

Bronze  – Kevin Williams (England)

 

-70K

Gold – Cody Diesbourg (Canada)

Silver - Conor Carr (Rep of Ireland)

Bronze  – Dane Walton (Rep of Ireland)

Bronze  – Phillip Byrne (N. Ireland)

 

-75K

Gold – Shane Lynch (Rep of Ireland)

Silver - Andy Young (Canada)

Bronze  – Wayne Cartwright (England)

Bronze  – Adam Qureshi (N. Ireland)

 

-80K

Gold – Maarten De Winter (Belgium)

Silver - Dean St. Mart (Rep of Ireland)

Bronze  – Richard Jones (England)

 

-85K

Gold – David Hunter (N. Ireland)

Silver - Loren Fell (Canada)

Bronze  – James Brown (England)

Bronze  – Sorrel Elliott (Canada)

 

-90K

Gold – El-Java Wab Qadir (USA)

Silver - Christopher Simcock (England)

Bronze  – Holden Brown (Canada)

Bronze  – Daniel Peacock (England)

 

+90K

Gold – Justin Jones (USA)

Silver - David Matthews (Rep of Ireland)

Bronze  – Christian Gansner (Switzerland)

Bronze  – Sean Mooney (England)

 

Light Contact Ladies

-50K

Gold – Keri-Lyn Austin (Canada)

Silver - Catherine Brady (Rep of Ireland)

 

-55K

Gold – Tammy Bernardo (Canada)

Silver - Orla O’Brien (Rep of Ireland)

Bronze  – Cassandra Mills (England)

Bronze  – Maeghen Cotterill (Canada)

 

-60K

Gold – Vanee Jayce (Belgium)

Silver - Candace Thody (Canada)

Bronze  – Martina Favotto (Italy)

Bronze  – Chiara Brazzorotto (Italy)

 

-65K

Gold – Connie Baker (Canada)

Silver - Joanna Redman (England)

Bronze  – Barbara Clune (Rep of Ireland)

Bronze  – Carla Hesslegrave (England)

 

-70K

Gold – Claire-Louise Sweetman (Rep of Ireland)

Silver - Tracey Farnes (USA)

Bronze  – Catherine Harris (England)

 

+70K

Gold – Jade Hicks (England)

Silver - Kris Pilgrim (USA)

Bronze  – Elizabeth Neil (Canada)

Bronze  – Sarah-Jade McKevitt (Canada)

 

Light Contact Veteran Men +35yrs

-75K

Gold – Wayne Maher (Rep of Ireland)

Silver - Paul Gilbert (England)

 

-85K

Gold – Darren Bevis (England)

Silver - Wuyts Geert (Belgium)

Bronze  – Yusuf Saleh (England)

Bronze  – Leighton Bryant (Wales)

 

+85K

Gold – Colin O’Shaughnessy (Rep of Ireland)

Silver - Richard Allsop (England)

Bronze  – Corey McDonald (Canada)

Bronze  – Tony Spano (Canada)

 

Light Contact Veteran Men +42yrs

-75K

Gold – Stefan Cle (Belgium)

Silver - Anthony Dias (England)

Bronze  – Michael Kwon (Canada)

Bronze  – Ismail Saleh (England)

 

-85K

Gold – Gary Wilkinson (England)

Silver - Colin Chandler (England)

 

+85K

Gold – Dave Heffernen (Rep of Ireland)

Silver - Bernard Frost (USA)

Bronze  – Martin Bannon (Rep of Ireland)

Bronze  – Jeff Bryant (USA)

 

Light Contact Veteran Ladies +35yrs

-60K

Gold – Tammy Bernardo (Canada)

Silver - Sharon Allsop (England)

Bronze  – Amber Pipe (Canada)

 

+60K

Gold – Connie Baker (Canada)

Silver - Kris Pilgrim (USA)

Bronze  – Florence Enns (Canada)

 

Light Contact Veteran Ladies +42yrs

-60K

Gold – Marianne Paciocco (Canada)

Silver - Deborah Kay (England)

 

+63K

Gold – Kris Pilgrim (USA)

Silver - Florence Enns (Canada)

Bronze  – Norma Jean Adzich (Canada)

 

Kata Kids Boys 12yrs & Under

Hard Style

Gold - Raven Myles Wheesk (Canada)

Silver - Tommy Le Duc (Canada)

Bronze - Marc-Antoine Lauzon (Canada)

Bronze - George Turp (England)

 

Chinese

Gold - Jacob Golledge (Canada)

Silver - Noah Gilleylen (USA)

Bronze – Bandi Venkat Sai (India)

 

Traditional Weapons

Gold - Tommy Le Duc (Canada)

Silver - Eric Scott (USA)

Bronze - Sebastian Couture (Canada)

Bronze - Noah Gilleylen (USA)

 

Korean

Gold – Raven Myles Wheesk (Canada)

Silver – Eric Scott (USA)

Bronze – James Pepitone (Canada)

Bronze – Christopher Gorham (USA)

 

Creative Weapons

Gold - Tommy Le Duc (Canada)

Silver - Blake Fewster (Canada)

Bronze - Noah Gilleylen (USA)

Bronze - Marc Antoine Lauzon (Canada)

 

Free Style Forms

Gold - Jacob Vienne (Canada)

Silver - Tommy Le Duc (Canada)

Bronze - Marc Antoine Lauzon (Canada)

Bronze - Travis Button (USA)

 

Extreme Forms

Gold - Raven Myles Wheesk (Canada)

Silver - Jacob Vienne (Canada)

Bronze - Tommy Le Duc (Canada)

Bronze - Alex Tucker (USA)

 

Musical Weapons

Gold - Tommy Le Duc (Canada)

Silver - Raven Myles Wheesk (Canada)

Bronze - Garet Gauthier (Canada)

Bronze - Noah Gilleylen (USA)

 

Kata Kids Girls 12yrs & Under

Hard Style

Gold - Vicky Lavoie (Canada)

Silver - Eleni Vlachos (Canada)

Bronze - Sidney Shields (USA)

Bronze - Nicoletta Provias (Canada)

 

Chinese

Gold - Eleni Vlachos (Canada)

Silver - Samantha Macdonald (Canada)

 

Traditional Weapons

Gold - Laurence Vienne (Canada)

Silver - Nicoletta Provias (Canada)

Bronze - Vicky Lavoie (Canada)

Bronze - Sidney Shields (USA)

 

Korean

Gold - Sidney Shields (USA)

Silver - Samantha Macdonald (Canada)

Bronze - Eleni Vlachos (Canada)

Bronze - Brooke Zenon (Canada)

 

Creative Weapons

Gold - Nicoletta Provias (Canada)

Silver - Vicky Lavoie (Canada)

Bronze - Laurence Vienne (Canada)

 

Free Style Forms

Gold - Laurence Vienne (Canada)

Silver - Olivia Shumtleff (USA)

Bronze - Vicky Lavoie (Canada)

Bronze - Sophie Earls (Rep of Ireland)

 

Extreme Forms

Gold - Laurence Vienne (Canada)

Silver - Olivia Shumtleff (USA)

Bronze - Eleni Vlachos (Canada)

Bronze - Emily Mussio (Canada)

 

Musical Weapons

Gold - Vicky Lavoie (Canada)

Silver - Nicoletta Provias (Canada)

 

Kata Junior Boys 13-17yrs

Hard Style

Gold - Jeremy Lussier (Canada)

Silver - Ryan Young (Canada)

Bronze - Scott Stuart (England)

Bronze - Samuel Crocker (USA)

 

Chinese

Gold - Ben Melanson (Canada)

Silver - Tyler Zenon (Canada)

Bronze - Denis Valchos (Canada)

 

Traditional Weapons

Gold - Denis Vlachos (Canada)

Silver - Alexandre Baril (Canada)

Bronze - Jeremy Lussier (Canada)

Bronze - Maurice Loridon (USA)

 

Korean

Gold – Ryan Young (Canada)

Silver - Jake Haromszeki (Canada)

Bronze - Denis Valchos (Canada)

Bronze - Samuel Crocker (USA)

 

Creative Weapons

Gold - Alexandre Baril (Canada)

Silver - Samuel Crocker (USA)

Bronze - Simon Gagnon (Canada)

Bronze - Kevin Dang (Canada)

 

Free Style Forms

Gold - Jeremy Lussier (Canada)

Silver - Simon Gagnon (Canada)

Bronze - Denis Vlachos (Canada)

Bronze - Samuel Crocker (USA)

 

Extreme Forms

Gold - Ryan Young (Canada)

Silver - Simon Gagnon (Canada)

Bronze - Jeremy Lussier (Canada)

Bronze - Scott Stuart (England)

 

Musical Weapons

Gold - Alexandre Baril (Canada)

Silver - Jeremy Lussier (Canada)

Bronze - Samuel Crocker (USA)

Bronze - Simon Gagnon (Canada)

 

Kata Junior Girls 13-17yrs

Hard Style

Gold - Tressa Young (Canada)

Silver - Cheyenne Titus (USA)

Bronze - Tanya O’Donnell (England)

Bronze - Sara Gagnon (Canada)

 

Chinese

Gold - Tressa Young (Canada)

Silver - Brianna Ouelette (Canada)

 

Traditional Weapons

Gold - Tressa Young (Canada)

Silver - Cheyenne Titus (USA)

Bronze - Hannah Husband (Canada)

Bronze - Katherine Simms (USA)

 

Korean

Gold - Tressa Young (Canada)

Silver - Cheyenne Titus (USA)

Bronze - Nichole Gerdes (USA)

Bronze - Avery Behr (USA)

 

Creative Weapons

Gold - Avery Behr (USA)

Silver - Cheyenne Titus (USA)

Bronze - Tressa Young (Canada)

Bronze - Sara Gagnon (Canada)

 

Free Style Forms

Gold - Sara Gagnon (Canada)

Silver - Tressa Young (Canada)

Bronze - Avery Behr (USA)

Bronze - Nichole Gerdes (USA)

 

Extreme Forms

Gold - Sara Gagnon (Canada)

Silver - Tressa Young (Canada)

Bronze - Cheyenne Titus (USA)

Bronze - Jessica Grant (Rep of Ireland)

 

Musical Weapons

Gold - Tressa Young (Canada)

Silver - Maria Provias (Canada)

Bronze - Avery Behr (USA)

Bronze - Sara Gagnon (Canada)

 

Kata Men

Hard Style

Gold - Colin Le Maitre (England)

Silver - Carl Trepanier (Canada)

Bronze - Jamie Kerr (Canada)

Bronze - Cullen Jordan (USA)

 

Chinese

Gold - Michael Weingantz (USA)

Silver - Jamie Kerr (Canada)

Bronze - Carey Stone (Canada)

Bronze - Shane McCaffrey (N. Ireland)

 

Traditional Weapons

Gold - Mark Santoro (Canada)

Silver - Jamie Kerr (Canada)

Bronze - Cullen Jordan (USA)

Bronze - Carl Trepanier (Canada)

 

Korean

Gold - Venard Fong (England)

Silver - Gamal Bufierd (USA)

Bronze - Michael Weingantz (USA)

Bronze - Cullen Jordan (USA)

 

Creative Weapons

Gold - Cody Diesbourg (Canada)

Silver - Brian Brunelle (Canada)

Bronze - Mark Santoro (Canada)

Bronze - Tran Quang (Belgium)

 

Free Style Forms

Gold - Carl Trepanier (Canada)

Silver - Tran Quang (Belgium)

 

Extreme Forms

Gold - Eamon Lawlor (Rep of Ireland)

Silver - Carl Trepanier (Canada)

Bronze - Tran Quang (Belgium)

 

Musical Weapons

Gold - Eamon Lawlor (Rep of Ireland)

Silver - Mark Santoro (Canada)

Bronze - Tran Quang (Belgium)

 

Kata Ladies

Hard Style

Gold - Kelsey Friedlander (Canada)

Silver - Kimberly Harrison (USA)

Bronze - Marie Pharand (Canada)

Bronze - Katie Murphy (USA)

 

Chinese

Gold - Dana Broadhead (Canada)

 

Traditional Weapons

Gold - Andrea Carey (Canada)

Silver - Katie Murphy (USA)

Bronze - Kimberly Harrison (USA)

 

Korean

Gold - Kimberly Harrison (USA)

Silver - Lisa-Ann Gore (England)

 

Creative Weapons

Gold - Andrea Carey (Canada)

Silver - Lisa-Ann Gore (England)

Bronze - Abra Diesbourg (Canada)

 

Free Style Forms

Gold - Kimberly Harrison (USA)

 

Extreme Forms

Gold - Kimberly Harrison (USA)

 

Musical Weapons

Gold - Lisa-Ann Gore (England)

Silver - Abra Diesbourg (Canada)

 

Kata Veterans Men +35yrs

Traditional Forms

Gold - Michael Weingartz (USA)

Silver - David Morris (England)

Bronze - Jeff Kotzen (Canada)

Bronze - Mark Salt (England)

 

Traditional Weapons

Gold - Michael Weingartz (USA)

Silver - Sean Titus (USA)

Bronze - Jeff Kotzen (Canada)

Bronze - Christian Pauze (Canada)

 

Creative Weapons

Gold - Michael Weingartz (USA)

Silver - Christian Pauze (Canada)

Bronze - Yusuf Saleh (England)

 

Kata Veterans Men +42yrs

Traditional Forms

Gold - John McLaughlin (Canada)

Silver - Charles Rice Jnr (USA)

Bronze - Ivan Allard (Canada)

Bronze - David Morris (England)

 

Traditional Weapons

Gold - John McLaughlin (Canada)

Silver - Ivan Allard (Canada)

Bronze - Charles Rice Jnr (USA)

Bronze - Carey Stone (Canada)

 

Creative Weapons

Gold -  John Reid (Canada)

Silver - Massan Ghorbani (Iran)

Bronze -Jean Francois Tarsuau (Canada)

 

Kata Veterans Ladies +35yrs

Traditional Forms

Gold - Heather Liabotis (Canada)

Silver - Diane Boldvc (Canada)

 

Traditional Weapons

Gold - Diane Boldvc (Canada)

Silver - Heather Liabotis (Canada)

Bronze - Kris Pilgrim (USA)

Bronze - Josee Charette (Canada)

 

Creative Weapons

Gold - Josee Charette (Canada)

Silver - Nancy Lahey (Canada)

 

Kata Veterans Ladies +42yrs

Traditional Forms

Gold - Heather Liabotis (Canada)

Silver - Nancy Lahey (Canada)

 

Traditional Weapons

Gold - Heather Liabotis (Canada)

Silver - Kris Pilgrim (USA)

Bronze - Karrie Simms (USA)

 

Creative Weapons

Gold - Nancy Lahey (Canada)

 

Open Team Forms

Gold - Team Canada (Le Duc)

Silver - Team Canada (Vlachos)

Bronze - Team England (Atwell & Hawley)

Bronze - Team Rep of Ireland

 

Traditional Team Forms

Gold Team Canada (Gagnon)

Silver Team Canada (Le Duc)

Bronze Team USA (Titus)

Bronze Team England (Clegg & Ferneyhough)