W.K.C. 2nd WORLD CHAMPIONSHIPS 2010
DAY TWO RESULTS
Points - Light Contact - Forms / Kata
Light Contact Kids Boys (8-12yrs)
-25K
Finalists Joseph Burns (
Bronze medallist Oliver Barthorpe (
Bronze medallist - Mark Rankin (
-30K
Finalists Andrew Bryce-Lambert (
Bronze medallist Keanan Crake (
Bronze medallist Troy Gannon (Rep of Ireland)
-35K
Finalists Jacob Wood (
Bronze medallist Liam Hill (
Bronze medallist Dhadamus Gwenn (
-40K
Finalists Bruynseels Robin (
Bronze medallist Noah Mirza (
Bronze medallist Sebastian Couture (
-45K
Finalists Kalem John (
Bronze medallist Justin Liu (
Bronze medallist Jack Mansell (
-50K
Finalists Goran Hinic (
Bronze medallist Adam Smith (
+50K
Finalists Vincent Johnson (USA) v Daniel
Mosanneff (
Bronze medallist Jacob Gorledge (
Bronze medallist Rider Kahl (
Light Contact Cadet Boys (13-15yrs)
-40K
Finalists Scott Rankin (
Bronze medallist John Duggan (
-50K
Finalists Dwight Bargainer (USA) v Liam
Butterfield (
Bronze medallist Daniel Straw (
Bronze medallist Charlie Foster-Vigors (
-55K
Finalists Martin Connors (
Bronze medallist Kieran Wilson (
Bronze medallist Ryan Radford (Rep of
Ireland)
-60K
Finalists Zayn Khan (
Bronze medallist Bradley McHugh (
-65K
Finalists Dale Bannister (
Bronze medallist Harris Edwards (USA)
Bronze medallist Paul McGrath (Rep of
Ireland)
+65K
Finalists Justin Generette (USA) v Daniel
Lokstein (
Bronze medallist Luke Barry (Rep of Ireland)
Bronze medallist Connall Cooney (Rep of
Ireland)
Light Contact Junior Boys (16-17yrs)
-55K
Finalists Sunny Cheema (
Bronze medallist Stephan Defoe (
Bronze medallist Dalton Stanvick (
-60K
Finalists Elliot Moore (
Bronze medallist Pijtone Raffaello (
Bronze medallist Imran Sidat (
-65K
Finalists Richard Lunt (
Bronze medallist Rajan Sangha (
-70K
Finalists Kevin Dang (
Bronze medallist Adam Vaughan (
Bronze medallist Manny Sohal (
+70K
Finalists Jesse Munro (
Bronze medallist Richard Plowden (USA)
Bronze medallist Ferdia Grant (Rep of
Ireland)
-55K
Finalists Tammy Bernardo (
Bronze medallist Lauren Wilson (
Bronze medallist Andrea Carey (
-60K
Finalists Chelsea Nash (
Bronze medallist Candace Thody (
Bronze medallist Chiarra Brazzatto (
-65K
Finalists Connie Baker (
Bronze medallist Bortugato Vanesa (
Bronze medallist Carmel Rouhani (
-70K
Finalists Kelsey Friedlander (
Bronze medallist Claire-Louise Sweetman (Rep
of Ireland)
Bronze medallist Cassie Diesbourg (
+70K
Finalists Kris Pilgrim (USA) v Angela Swan (
Bronze medallist Corey Hanna (
Bronze medallist Fineen Bradley (
Point Fighting Veteran Ladies +35yrs
-60K
Finalists Tammy Bernardo (
Bronze medallist Lisa Toransili (
+60K
Finalists Connie Baker (
Bronze medallist Brigit Pfeisinger (
Bronze medallist Caroline Benoit (
Point Fighting Veteran Ladies +42yrs
-60K
Finalists Marianne Paciocco (
Bronze medallist Valetta Hudson (
Bronze medallist Deborah Kay (
+60K
Finalists Kris Pilgrim (USA) v Florence Enns
(
Bronze medallist Norma Jean Adzich (
Bronze medallist Nancy Lahey (
Point Fighting Men
-60K
Finalists Dominic Aversa (
Bronze medallist Gabrielle Rao (
Bronze medallist Mark Santoro (
-65K
Finalists Ian Hollett (
Bronze medallist Carl Trepanier (
Bronze medallist Kevin Williams (
-70K
Finalists Cody Diesbourg (
Bronze medallist Jay Daniels (Rep of Ireland)
Bronze medallist Shane Barry (Rep of Ireland)
-75K
Finalists Troy Binns (USA) v Gordon Burcham (
Bronze medallist Andy Young (
Bronze medallist Nick Gijsemans (
-80K
Finalists Francis Ardler (
Bronze medallist Maarten De Winter (
Bronze medallist Christopher ODonoghue (
-85K
Finalists Alessandro Vangelista (
Bronze medallist Stephen Jones (Rep of
Ireland)
Bronze medallist Eric Vidricaire (
-90K
Finalists David Heffernan (Rep of Ireland) v
Craig OShaughnessy (Rep of Ireland)
Bronze medallist Daniel Peacock (
Bronze medallist Vanja Spanovic (
+90K
Finalists Brendan Mitty (
Bronze medallist Justin Jones (USA)
Bronze medallist Tom Roberts (
Point Fighting Veteran Men +35yrs
-75K
Finalists Dominic Aversa (
Bronze medallist Christiano Cresenti (
Bronze medallist Enrico Ballarin (
-85K
Finalists Eric Vidricaire (
Bronze medallist Adrian Craig (
Bronze medallist Geert Woyts (
+85K
Finalists Ricky Murray (USA) v William
Zanetta (
Bronze medallist Bernard Frost (USA)
Bronze medallist Darren Baker (
Point Fighting Veteran Men +42yrs
-75K
Finalists Charles Rice (USA) v Tony Martin
(Rep of Ireland)
Bronze medallist Stefan Cle (
Bronze medallist Paul Gilbert (
-85K
Finalists Michael Geraghty (
Bronze medallist Alan Daly (Rep of Ireland)
Bronze medallist Camille Lavallee (
+85K
Finalists Chris Leys (
Bronze medallist Dennis Cocco (
Bronze medallist Trevor Felix (
Hard Style
Finalist 1. Nicoletta Provias (
Finalist 2.
Finalist 3. Eleni Vlachos (
Finalist 4. Vicky Lavoie (
Chinese
Finalist 1. Eleni Vlachos (
Finalist 2. Samantha Macdonald (
Traditional Weapons
Finalist 1. Laurence Venne (
Finalist 2. Vicky Lavoie (
Finalist 3. Nicoletta Provias (
Finalist 4.
Korean
Finalist 1.
Finalist 2. Samantha Macdonald (
Finalist 3. Eleni Vlachos (
Finalist 4. Brooke Zenon (
Creative Weapons
Finalist 1. Nicoletta Provias (
Finalist 2. Laurence Venne (
Finalist 3. Vicky Lavoie (
Free Style Forms
Finalist 1. Laurence Venne (
Finalist 2. Vicky Lavoie (
Finalist 3. Olivia Shumtleff (
Finalist 4. Sophie Earls (Rep of
Extreme Forms
Finalist 1. Laurence Venne (
Finalist 2. Olivia Shumtleff (
Finalist 3. Eleni Vlachos (
Finalist 4. Emily Mussio (
Musical Weapons
Finalist 1. Vicky Lavoie (
Finalist 2. Nicoletta Provias (
Kata Junior Girls 13-17yrs
Hard Style
Finalist 1. Tressa Young (
Finalist 2.
Finalist 3. Tanya ODonnell (
Finalist 4. Sara Gagnon (
Chinese
Finalist 1. Tressa Young (
Finalist 2. Brianna Ouelette (
Traditional Weapons
Finalist 1. Tressa Young (
Finalist 2.
Finalist 3. Hannah Husband (
Finalist 4. Katherine Simms (
Korean
Finalist 1. Tressa Young (
Finalist 2.
Finalist 3. Nichole Gerdes (
Finalist 4. Avery Behr (
Creative Weapons
Finalist 1.
Finalist 2. Avery Behr (
Finalist 3. Tressa Young (
Finalist 4. Sara Gagnon (
Free Style Forms
Finalist 1. Avery Behr (
Finalist 2. Sara Gagnon (
Finalist 3. Tressa Young (
Finalist 4. Nichole Gerdes (
Extreme Forms
Finalist 1. Tressa Young (
Finalist 2. Sara Gagnon (
Finalist 3.
Finalist 4. Jessica Grant (Rep of
Musical Weapons
Finalist 1. Tressa Young (
Finalist 2. Maria Provias (
Finalist 3. Avery Behr (
Finalist 4. Sara Gagnon (
Open Team Forms
Finalist 1. Team
Finalist 2. Team
Finalist 3. Team
Traditional Team Forms
Finalist 1. Team
Finalist 2. Team
Finalist 3. Team
Finalist 4. Team England (Clegg)